انواع کابل های آگر کابل

انواع کابل نسوز


سلام. امیری هستم از تیم دیجیتال مارکتینگ AGERCO با معرفی یک محصول جدید در مورد کابل نسوز با عنوان {انواع کابل نسوز بر اساس پوشش} در خدمت شما هستیم.

امیدوارم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

انواع کابل نسوز

کابل‌های نسوز می‌توانند در انواع مختلفی و با اندازه‌ها و ویژگی‌های مختلف ساخته شوند، به طوری که به پروژه‌های مختلفی از جمله ساختمانی، صنعتی، هواپیمایی، نظامی، دریایی و غیره، مناسب باشند. در زیر به برخی از انواع کابل‌های نسوز اشاره می‌کنم:

 کابل‌های نسوز کنترل

این کابل‌ها در سیستم‌های کنترل صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کابل‌ها برای داده‌برداری و انتقال اطلاعات بین دستگاه‌های مختلف در سیستم استفاده می‌شوند.

 کابل‌های نسوز قدرت

این کابل‌ها از تارهای فلزی با روکش‌های نسوز استفاده می‌کنند و برای انتقال برق با توان بالا در فضاهای مختلف مانند صنعتی، ساختمانی و دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل‌های نسوز اطفای حریق

این کابل‌ها برای اتصال به سامانه‌های اطفای حریق و پخش سیگنال‌های آنها در ساختمان‌ها و فضاهای صنعتی استفاده می‌شوند.

 کابل‌های نسوز شبکه

این کابل‌ها برای انتقال داده‌ها در سیستم‌های شبکه استفاده می‌شوند. از جمله نمونه های مشهور آنها می‌توان به کابل‌های شبکه CAT5E و CAT6 اشاره کرد.

 کابل‌های نسوز فیبر نوری

این کابل‌ها شامل الیاف نوری با روکش‌های نسوز هستند و برای ارتباطات داده در سیستم‌های شبکه، ارتباطات نوری و تکنولوژی‌های دیگر به کار می‌روند.

 کابل‌های نسوز مخصوص صنایع نفت و گاز

این کابل‌ها در شرایط سخت کاری مانند تحت تاثیر خوردگی، سرما، گرما، خوردگی و خطر آتش سوزی که در صنایع نفت و گاز رخ می‌دهد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین ممکن است کابل‌های نسوز در انواع مختلف دیگر نظیر کابل‌های سوپر فلکس، کابل‌های کنترل پرمتر، کابل‌های فیبر چرخشی و غیره تولید شوند که مشخصات و ویژگی‌های مختلفی دارند.

انواع کابل نسوز براساس پوشش

کابل‌های نسوز ممکن است با استفاده از پوشش‌های مختلفی ساخته شوند. در زیر به برخی از پوشش‌های کابل‌های نسوز اشاره می‌کنم:

 کابل‌های نسوز با پوشش  شیشه‌ای

در این کابل‌ها، پوشش بیرونی از شیشه تشکیل شده است که مقاومت در برابر حرارت و ضد آتش سوزی بالایی دارد.

کابل‌های نسوز با پوشش شیشه‌ای، از کابل‌هایی هستند که پوشش بیرونی آن‌ها از شیشه شیشه‌ای ساخته شده است. این نوع کابل‌ها در برخی صنایع مثل صنعت ساخت و ساز، صنعت خودروسازی، صنعت هواپیما سازی و سایر صنایع مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پوشش شیشه‌ای کابل‌های نسوز، معمولاً از دو الی سه لایه شیشه‌ای تشکیل شده است. این پوشش، به دلیل ویژگی‌های مقاومت در برابر حرارت و عدم گسترش آتش، جلوگیری از آتش سوزی کابل و فساد آن را تضمین می‌کند.

همچنین، پوشش شیشه‌ای از ویژگی‌های مقاومت در برابر شرایط زیستی نظیر آب، رطوبت و روغن نیز برخوردار است.

کابل‌های نسوز با پوشش شیشه‌ای، معمولاً در محیط‌های شرایط سخت و خشن مانند نفتکش‌ها، خطوط قطار، فضانوردی و خودروهای مسابقه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 کابل‌های نسوز با روکش فیبر کربن

روکش این کابل‌ها از فیبر کربن تشکیل شده است که سبک و مقاوم    در برابر حرارت است. همچنین از هرزگی و آسیب دیدگی مقاومت بالایی دارد.

کابل‌های نسوز با روکش فیبر کربن یک نوع کابل نسوز هستند که از روکش فیبر کربن ساخته شده‌اند. این نوع کابل‌ها به علت ویژگی‌های مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر آتش سوزی، در صنایع مختلف از جمله فضا، پتروشیمی، مخابرات، ساختمان، خودرو و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روکش کابل نسوز فیبر کربن، مواد پایه رزین و فیبر کربن در قالب یک ماتریس کامپوزیتی با هم ترکیب شده‌اند. این روکش از وزن سبک و سختی برخوردار است. به علاوه، مقاومت بالای این روکش در برابر آتش سوزی، منجر به جلوگیری از گسترش آتش سوزی و کاهش خطرات احتمالی می‌شود.

همچنین، روکش فیبر کربن به دلیل ویژگی مقاومت در برابر اشعه UV مناسب برای استفاده خارجی است. علاوه بر این، روکش فیبر کربن می‌تواند به سادگی خود را از برش و ترکیدگی‌ها حفاظت کند و به همین دلیل از آن برای استفاده در کابل‌هایی که باید در شرایط سختی کار کنند، استفاده می‌شود.

کابل‌های نسوز با روکش فیبر کربن با توجه به ویژگی‌هایی که دارا هستند، از جمله وزن سبک، مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر ترکیدگی از جمله ویژگی های این نوع از کابل هاست.

 کابل‌های نسوز با پوشش سیلیکون

پوشش سیلیکونی در کابل‌های نسوز تحت تاثیر حرارت نیز می‌تواند مقاومت نسبتاً بالایی داشته باشد. همچنین سیلیکون برای مقاومت در برابر رطوبت، اسیدها و بازها نیز مفید است.

کابل‌های نسوز بسته به نوع و ساختار پوشش استفاده شده در آن‌ها متفاوت می‌شوند. کابل‌های نسوز با پوشش سیلیکون نیز یکی از انواع این کابل‌ها هستند.

با این حال، کابل‌های نسوز با پوشش سیلیکون به صورت معمول با مواد شیمیایی سیلیکونی پوشش داده شده‌اند و برخلاف کابل‌های PTFE، همچنین دارای ویژگی‌های مقاومت در برابر شعله و آتش سوزی، بالا بودن دمای کاری و مقاومت در برابر خوردگی هستند.

کابل‌های نسوز با پوشش سیلیکون در برخی از صنایعی که در آن‌ها نیاز به مقاومت بالا در برابر آتش سوزی و دمای بالایی است، مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله صنایع هوافضا، ابزار دقیق، نظامی، خودرو، پزشکی، الکترونیک و صنایع خانگی که ممکن است به علت حرکت، انعطاف و نیز استفاده در شرایط خشک شدید و یا رطوبت شدید در معرض خطر آتش سوزی باشند.

کابل های نسوز با پوشش سیلیکون امکان انعطاف و انحنا در نقاط مختلف را دارا هستند و همچنین به دلیل خصوصیات مقاومت حرارتی و شعله پذیری، این نوع کابل را می توان در محیط‌هایی باخطر آتش سوزی بالا نصب کرد.

 کابل‌های نسوز با پوشش Teflon (PTFE)

 PTFE یک ماده پلیمری ضد آب، ضد هرزگی و مقاوم در برابر حرارت بالا است. از آنجایی که PTFE فاقد عوامل شیمیایی است، بسیاری از کابل‌های نسوز استفاده می‌کنند.

کابل‌های نسوز با پوشش Teflon (PTFE)، از مواد پلیمری تشکیل شده‌اند و بسیار مقاوم در برابر حرارت، هرزگی و آتش هستند. PTFE یک ماده ضد آب وضد هرزگی است و از عوامل شیمیایی دور است. به همین دلیل، می‌توانند در شرایط مختلف و در برابر خوردگی و رطوبت مقاومت نشان دهند.

از این کابل‌ها در برق‌رسانی در شرایط با دمای بسیار بالا استفاده می‌شود، مثلا برای ارتباط در مراکز پخت و پز، فرآیندهای صنعتی، کوره‌ها و صفحات حرارتی. همچنین این کابل‌ها در عملیات پزشکی، صنایع خودروسازی و تولید وسایل برقی و الکترونیکی نیز استفاده می‌شوند.

مزیت دیگر کابل‌های نسوز PTFE این است که بسیار بهینه و پایدار در برابر فرکانس‌های بالا و نویز انجام می‌دهند. این کابل‌ها دارای عایق بسیار بالا هستند که قادر است همراه با نیروی برقی تحمل بهره‌وری بالا در فرکانس‌های بالا را داشته باشد.

کابل‌های نسوز با پوشش مواد معدنی

این نوع کابل با استفاده از پوشش‌هایی از مواد معدنی ساخته می‌شود که می‌تواند مقاومت در برابر حرارت بالا و خاصیت عدم سوزشی را به ارمغان آورد.

کابل‌های نسوز با پوشش معدنی، برخلاف بسیاری از کابل‌های نسوز دیگر، از پوششی سخت و مقاوم در برابر حرارت بالا و در برابر آتش ساخته شده اند. این پوشش، شامل موادی مانند میکا، ورق‌های جداشدنی یا فیبرهای معدنی مختلف است. این مواد، مقاومتی بسیار بالا در برابر دما و حرارت دارند.

علاوه بر آن، پوشش معدنی علاوه بر تحمل دمای بالا، از دو خصوصیت عمده‌ی عدم سوزش و عدم گسترش آتش نیز برخوردار است. به عبارت دیگر، در صورتی که در یک محیط قرار گرفت و  آتش بگیرد، علاوه بر اینکه خودش سوخته نمی‌شود، توده آتش به محدوده اطراف نیز گسترش نمی‌یابد.

از کابل‌های نسوز با پوشش معدنی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از جمله صنایع نفت، گاز، شیمیایی، ایمنی و اطفاء حریق، زیردریایی و هوایی.معمولا برای ارتباطات در صنایع سنگین و محیط‌های سخت و خشن استفاده می‌شوند.

توجه داشته باشید که این تنها برخی از نمونه‌های پوشش کابل‌های نسوز هستند. هر پوششی بسته به نیاز خاص و محیط کاری قابل استفاده است.

منابع و مواخذ محتوای انواع کابل نسوز بر اساس پوشش

Types of fireproof cables based on coating

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *